daulille

Hjemmebedømmelsesmestre

 

Hop direkte til:

20162015 | 2014 | 2013 | 2012 |  2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007
2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 2002 | 2001 | 2000 | 1999 | 1998 | 1997 | 1996 | 1995 | 1994 | 1993


 

Danmarksmestre 2015
Dommere: Niels Schønberg - Hans Ole Kofoed

Klasse Deltager Forening Point
Klasse 2 Allan Morgen
Erik Brinch
Vestsj. Akvarie og Terrarieklub
Københavns Akvarieforening
83,5
79,0
Klasse 2 - junior Ingen deltagere    
Klasse 3 Ingen deltagere    
Klasse 4 Ingen deltagere    
Klasse 5 Peder Bach
Bent Jacobsen 
Ølstykke Akvarieforening
Københavns Akvarieforening 
86,0
84,0
Klasse 6 Ingen deltagere    
Klasse 12 Ingen deltagere    

Se film af de deltagende akvarier Se film

▲Top

Danmarksmestre 2014

Dommere: Steen Larsen - Niels Schønberg

Klasse Deltager Forening Point
Klasse 2 Allan Morgen
Heidi Kjelin
Johnny Bendtner
Vestsj. Akvarie og Terrarieklub
Ølstykke Akvarieforening
Københavns Akvarieforening
89,0
86,0
75,0
Klasse 2 - junior Ingen deltagere    
Klasse 3 Ingen deltagere    
Klasse 4 Ingen deltagere    
Klasse 5 Peder Bach
Johnny Bendtner 
Ølstykke Akvarieforening
Københavns Akvarieforening 
85,0
79,5 
Klasse 6 Ingen deltagere    
Klasse 12 Ingen deltagere    

Der er dette år ikke opdaget film eller billeder under DM. Vi kan henvise til Regions Sjællands konkurrence samme år, hvor flere af deltagernes akvarier er filmet.

Se filmen Se film

▲Top

 

Danmarksmestre 2013

Dommere: Hans Ole Kofoed - Poul Petersen

Klasse Deltager Forening Point
Klasse 2 Allan Morgen
Jon Sibbern
Flemming Hansen
Vestsj. Akvarie og Terrarieklub
Københavns Akvarieforening
Ølstykke Akvarieforening
80,0
78,0
76,0
Klasse 2 - junior Ingen deltagere    
Klasse 3 Bent Jacobsen
Heino Pedersen
Dennis Langvad
Københavns Akvarieforening
Karlemoseparkens Akvarieklub
Danish Show Guppy
86,0
79,0
74,0
Klasse 4 Ingen deltagere    
Klasse 5 Ingen deltagere    
Klasse 6 Ingen deltagere    
Klasse 12 Ingen deltagere    

Se filmen Se film

▲Top

 

Danmarksmestre 2012

Dommere: Hans Ole Kofoed - Lone Haure Nørrevang

Klasse Deltager Forening Point  
Klasse 2 Mogens Nielsen
Kristian Jørgensen
Københavns Akvarieforening
Storkøbenhavns Akvarieklub
85,0
81,0
Se foto
Se foto
Klasse 2 - junior Mathias Bengtsen Karlemoseparkens Akvarieklub 75,0 Se foto
Klasse 3 Ingen deltagere      
Klasse 4 Kasper Rossing
Dennis Juel Jensen
Akvarie Klub Fyn
Københavns Akvarieforening
89,0
83,0
Se foto
Se foto
Klasse 5 Ingen deltagere      
Klasse 6 Ingen deltagere      
Klasse 12 Ingen deltagere      

Se filmen Se film

▲Top

 

Danmarksmestre 2011

Klasse Deltager Forening Point
Klasse 2 Henrik Emanuel
Kristian Jørgensen
Ølstykke Akvarieforening
Storkøbenhavns Akvarieklub
85,0
78,0
Klasse 2 - junior Peter Jørgensen Ølstykke Akvarieforening 69,5
Klasse 3 Ingen deltagere    
Klasse 4 Kasper Rossing
Bent Jacobsen
Peder Bach
Københavns Akvarieforening
Københavns Akvarieforening
Ølstykke Akvarieforening
88,0
87,0
85,5
Klasse 5 Ingen deltagere    
Klasse 6 Ingen deltagere    
Klasse 12 Ingen deltagere    

▲Top

 

Danmarksmestre 2010

Klasse Deltager Forening Point
Klasse 2 Thomas Blume Andersen
Henrik Emanuel
Københavns Akvarieforening
Ølstykke Akvarieforening
87,0
78,0
Klasse 3 Ingen deltagere    
Klasse 4 Bent Jacobsen
Peder Bach
Københavns Akvarieforening
Ølstykke Akvarieforening
88,0
82,0
Klasse 5 Ingen deltagere    
Klasse 6 Ingen deltagere    
Klasse 12 Ingen deltagere    

▲Top

 

Danmarksmestre 2009

Klasse Deltager Forening Point
Klasse 2 Thomas Blume Andersen
Allan Olssen
Københavns Akvarieforening
Ølstykke Akvarieforening
84,5
76,5
Klasse 3 Ingen deltagere    
Klasse 4 Bent Jacobsen Københavns Akvarieforening 87,5
Klasse 5 Poul Petersen Københavns Akvarieforening 87,5
Klasse 6 Peder Bach Ølstykke Akvarieforening 88,0
Klasse 12 Peder Bach Ølstykke Akvarieforening 81,0

▲Top

 

Danmarksmestre 2008

Klasse Deltager Forening Point
Klasse 2 Finn Blume
Henrik Emanuel
Københavns Akvarieforening
Ølstykke Akvarieforening
90,0
82,0
Klasse 2 - junior Mathias Noval Vestsj. Akvarie og Terrarieklub 76,0
Klasse 3 Ingen deltagere    
Klasse 4 Kaper Rossing
Mathias Noval
Københavns Akvarieforening
VAT
82,5
75,5
Klasse 5 Poul Petersen Københavns Akvarieforening 85,0
Klasse 6 Ingen deltagere    
Klasse 12 Gert Madsen Storkøbenhavns Akvarieklub 82,0

▲Top

 

Danmarksmestre 2007

Klasse Deltager Forening Point
Klasse 2 Mogens Nielsen
Christian Jørgensen
Henrik Emanuel
Bo Leiszner
Københavns Akvarieforening
Storkøbenhavns Akvarieklub
Ølstykke Akvarieforening
Aarhus Akvarieforening
86,5
86,0
81,0
77,0
Klasse 2 - junior Mathias Noval Vestsj. Akvarie og Terrarieklub 80,0
Klasse 3 Henrik Emanuel Ølstykke Akvarieforening 80,0
Klasse 4 Sven Knudsen
Poul Palm
Jesper Taustrup
Storkøbenhavns Akvarieklub
Roskilde Akvarieforening
Aarhus Akvarieforening
84,0
83,0
82,5
Klasse 5 Poul Petersen
Frank Sonny Jensen
Henrik Faxøe
Københavns Akvarieforening
Københavns Akvarieforening
Nyborg Akvarieforening
87,0
87,0
86,0
Klasse 6 Ingen deltagere    
Klasse 12 Ingen deltagere    

▲Top

 

Danmarksmestre 2006:

Klasse Deltager Forening Point
Klasse 2 Henrik Emanuel
Christian Jørgensen
Ølstykke Akvarieforening
Storkøbenhavns Akvarieklub
84,0
83,0
Klasse 2 - junior Mathias Noval Vestsj. Akvarie og Terrarieklub 75,0
Klasse 3 Ingen deltagere    
Klasse 4 Jesper Taustrup
Bent Jacobsen
Peder Bach
Aarhus Akvarieforening
Københavns Akvarieforening
Ølstykke Akvarieforening
88,0
86,5
86,0
Klasse 5 Cecilia
Poul Petersen
Jesper Taustrup
Roskilde Akvarieforening
Københavns Akvarieforening
Aarhus Akvarieforening
89,0
88,0
86,0
Klasse 6 Jan Corvinius
Dennis Hansen
Københavns Akvarieforening
Ølstykke Akvarieforening
87,0
85,0
Klasse 12 Gert Madsen Storkøbenhavnes Akvarieklub 86,0

▲Top

 

Danmarksmestre 2005:

Klasse Deltager Forening Point
Klasse 2a Liselotte Andersen Vestsj. Akvarie og Terrarieklub 88,0
Klasse 2b Svend Andersen
Lone H. Nørrevang
Bent Rossen
Holbæk Akvarieklub
Storkøbenhavns Akvarieklub
Nyborg Akvarieforening
89,0
82,5
80,0
Klasse 3 Henrik Emanuel Ølstykke Akvarieforening 81,5
Klasse 4 Bent Jacobsen
Jesper Taustrup
Mogens Smed
Københavns Akvarieforening
Aarhus Akvarieforening
Sydfyn-Langeland AF
88,0
84,0
82,0
Klasse 5 Peter Bach
Frank Sonny Jensen
Henrik Faxøe
Ølstykke Akvarieforening
Københavns Akvarieforening
Nyborg Akvarieforening
91,0
87,0
86,0
Klasse 6 Frank Sonny Jensen
Dennis Hansen
Københavns Akvarieforening
Ølstykke Akvarieforening
88,0
84,0
Klasse 12 Ingen deltagere    

▲Top

 

Danmarksmestre 2004:

Klasse Deltager Forening Point
Klasse 2a Liselotte Andersen Vestsj. Akvarie og Terrarieklub 82,0
Klasse 2b Svend Andersen
Mogens Nielsen
Kim Andersen
Thomas Knudsen
Holbæk Akvarieklub
Storkøbenhavns Akvarieklub
Horsens Akvarieforening
Nyborg Akvarieforening
89,0
85,5
79,0
78,0
Klasse 3 Henrik Emanuel
Bent Rossen
Ølstykke Akvarieforening
Nyborg Akvarieforening
79,0
75,0
Klasse 4 Jesper Taustrup
Bent Jacobsen
Mogens Smed
Aarhus Akvarieforening
Københavns Akvarieforening
Sydfyn-Langeland AF
86,0
79,0
78,0
Klasse 5 Christian Bache
Frank Sonny Jensen
Bo Hendriksen
Holbæk Akvarieklub
Københavns Akvarieforening
Nyborg Akvarieforening
90,5
90,0
84,0
Klasse 6 Rene Demin
Mathias Sørensen *
Dansk Chichlide Selskab
Ølstykke Akvarieforening
96,0
89,0
Klasse 12 Gert Madsen Storkøbenhanvs Akvarieklub 89,0

 * Årets junior

▲Top

 

Danmarksmestre 2003:

Klasse Deltager Forening Point
Klasse 2 Christian Jørgensen
Kim Andersen
Storkøbenhavns Akvarieklub
Horsens Akvarieforening
79,0
74,0
Klasse 3 Bent Rossen
Robert Ramløse
Nyborg Akvarieforening
Københavns Akvarieforening
75,5
74,0
Klasse 4 Bent Jacobsen
Per Kyllesbech
Bo Henriksen
Københavns Akvarieforening
Vestsj. Akvarie og Terrarieklub
Nyborg Akvarieforening
84,5
84,0
83,5
Klasse 5 Søren Christensen
Frank Sonny Jensen
Holbæk Akvarieklub
Københavns Akvarieforening
92,5
90,0
Klasse 6 Sven A. Knudsen Storkøbenhavns Akvarieklub 87,0
Klasse 12 Ingen deltagere    

▲Top

 

Danmarksmestre 2002:

Klasse Deltager Forening Point
Klasse 2 Christian Jørgensen
Henrik Emanuel
Storkøbenhavns Akvarieklub
Ølstykke Akvarieklub
81,5
77,0
Klasse 3 Bent Rossen Nyborg Akvarieforening 72,5
Klasse 4 Bent Jacobsen
Bo Henriksen
Københavns Akvarieforening
Nyborg Akvarieforening
88,0
78,5
Klasse 5 Frank Thøfner Københavns Akvarieforening 84,5
Klasse 6 Ingen deltagere    
Klasse 12 Ingen deltagere    

▲Top

Herefter er der desværre ingen pointoplysninger...

 

Danmarksmestre 2001:

Klasse Deltager Forening
Klasse 2a Ingen deltager  
Klasse 2b Svend Andersen Holbæk Akvarieklub
Klasse 2 - junior Ingen deltager  
Klasse 3 Ingen deltager  
Klasse 4 Mark Sander Dansk Cichlide Selskab
Klasse 5 Anders Mørck Dansk Cichlide Selskab
Klasse 6 Peder Bach Københavns Akvarieforening
Klasse 12 Ingen deltager  

▲Top

 

Danmarksmestre 2000:

Klasse Deltager Forening
Klasse 2a Ingen deltager  
Klasse 2b Svend Andersen Holbæk Akvarieklub
Klasse 2 - junior Ingen deltager  
Klasse 3 Jan Lyngdorf Storkøbenhavns Akvarieklub
Klasse 4 Per Kyllesbech Petersen Vestsjællands Akvarieklub
Klasse 5 Jan Lyngdorf Storkøbenhavns Akvarieklub
Klasse 6 Jan Lyngdorf Storkøbenhavns Akvarieklub
Klasse 12 Jens Jørgen Andersen Haderslev Akvarieforening

▲Top

 

Danmarksmestre 1999:

Klasse Deltager Forening
Klasse 2a Ingen deltager  
Klasse 2b Per Kyllesbech Petersen Vestsjællands Akvarieklub
Klasse 2 - junior Ingen deltager  
Klasse 3 Ingen deltager  
Klasse 4 Peder Bach Dansk Cichlide Selskab
Klasse 5 Mark Sander Dansk Cichlide Selskab
Klasse 6 Per Kvist Horsens Akvarieklub
Klasse 12 Ole Breiner Vestsjællands Akvarieklub

▲Top

 

Danmarksmestre 1998:

Klasse Deltager Forening
Klasse 2a Ingen deltager  
Klasse 2b Svend Andersen Holbæk Akvarieklub
Klasse 2 - junior Anders Jensen Esbjerg & Omegns AF
Klasse 3 Jan Lyngdorf Roskilde Akvarieforening
Klasse 4 Henrik Gråkjær Esbjerg & Omegns AF
Klasse 5 Henrik Abildgaard Dansk Cichlide Selskab
Klasse 6 Henrik Abildgaard Dansk Cichlide Selskab
Klasse 12 Klaus Johansen Vestsjællands Akvarieklub

▲Top

 

Danmarksmestre 1997:

Klasse Deltager Forening
Klasse 2a Ingen deltager  
Klasse 2b Jimmie Steen Københavns Akvarieforening
Klasse 2 - junior Ingen deltager  
Klasse 3 Ingen deltager  
Klasse 4 Johnny Knudsen Sydfyn-Langeland AF
Klasse 5 Henrik Abildgaard Dansk Cichlide Selskab
Klasse 6 Henrik Abildgaard Dansk Cichlide Selskab
Klasse 12 Klaus Johansen Vestsjællands Akvarieklub

▲Top

 

Danmarksmestre 1996:

Klasse Deltager Forening
Klasse 2a Jimmie Petersen Københavns Akvarieforening
Klasse 2b Robert Ramløse Københavns Akvarieforening
Klasse 2 - junior Morten Bruhn Københavns Akvarieforening
Klasse 3 Robert Ramløse Københavns Akvarieforening
Klasse 4 Anders Mørch Dansk Cichlide Selskab
Klasse 5 Jan Lyngdorf Roskilde Akvarieforening
Klasse 6 Jan Lyngdorf Roskilde Akvarieforening
Klasse 12 John Kruse Vestfyns Akvarieforening

▲Top

 

Danmarksmestre 1995:

Klasse Deltager Forening
Klasse 2a Ulrik Rasmussen Roskilde Akvarieforening
Klasse 2b Johannes Schmidt Esbjerg & Omegns AF
Klasse 2 - junior Jacob Larsen Nyborg Akvarieforening
Klasse 3 Mogens Nielsen Københavns Akvarieforening
Klasse 4 Johnny Knudsen Vestfyns Akvarieforening
Klasse 5 Henrik A. Christensen Dansk Cichlide Selskab
Klasse 6 Henrik A. Christensen Dansk Cichlide Selskab
Klasse 12 Henrik Levring Dansk Saltvandsklub

▲Top

 

Danmarksmestre 1994:

Klasse Deltager Forening
Klasse 2a Carsten Sørensen Storkøbenhavns Akvarieklub
Klasse 2b Torben Nielsen Nyborg Akvarieforening
Klasse 2 - junior Rasmus Lyster Storkøbenhavns Akvarieklub
Klasse 3 Robert Ramløse Københavns Akvarieforening
Klasse 4 Claus Fleron Viby Akvarieforening
Klasse 5 Robert Olsen Roskilde Akvarieforening
Klasse 6 Henrik A. Christensen Dansk Cichlide Selskab
Klasse 12 Michael Klarskov Dansk Saltvandsklub

▲Top

 

Danmarksmestre 1993:

Klasse Deltager Forening
Klasse 2a Ingen deltagere  
Klasse 2b Leif Pedersen Københavns Akvarieforening
Klasse 2 - junior Rasmus Lyster Storkøbenhavns Akvarieklub
Klasse 3 Robert Ramløse Københavns Akvarieforening
Klasse 4 Henrik A. Christensen Dansk Cichlide Selskab
Klasse 5 Ingen deltagere  
Klasse 6 Henrik A. Christensen Dansk Cichlide Selskab
Klasse 12 Steen O. Sørensen Aalborg Akvarieforening

▲Top


Hvem er online?

Vi har 86 gæster og ingen medlemmer online

  •   banner roskilde   banner silkeborg banner skanderborg
  •   banner skive banner kak banner vejle
  •   banner horsens banner lyngby   banner karlemosen
  •   banner aalborg   banner aarhus   Er din klub medlem se hvad det koster
  •   banner ka banner nivaa kokke   banner randers
  •   banner vatk banner viborg banner oelstykke

© Copyright Dansk Akvarie Union 1990-. All Rights Reserved.

pilop-2